تبلیغات
دانشگران هلال - امداد خانوادگی با عطر نرگس
 
دانشگران هلال
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : DANESHGARAN HELAL
مطالب اخیر
نویسندگان
یکشنبه 16 خرداد 1395 :: نویسنده : DANESHGARAN HELAL


امداد خانوادگی با عطر نرگس

این زوج امدادگر فرزند 6 ساله خود را هم  از لحظه تولد با پوشاندن لباس هلال‌احمر به عضویت این خانواده بزرگ و افتخارآفرین در آورده‌اند. دختر کوچک آنها عضو هیئت کوهنوردی استان است و همراه با پدر و مادر خویش در سال 92 در مانوربزرگ زلزله نهاوند شرکت کرده است.سمیرا صیدی: معصومه زندی‌راد متولد 1364 و مهندس کامپیوتر و همسرش مصطفی یاری متولد 1356 و کارشناس مدیریت بازگانی است. آنها یک زوج خوشبخت امدادی هستند که 11 سال از فعالیت مشترک امدادی‌شان می‌گذرد. بزرگترین افتخار زندگی‌شان در زندگی خدمت به همنوعان خویش است. به گفته آنها، زیباترین و مقدس‌ترین فعالیت، پوشیدن لباس هلال‌احمر و یاری‌رساندن به دیگران در گرفتاری‌هاست. این زوج امدادگر فرزند 6 ساله خود را هم  از لحظه تولد با پوشاندن لباس هلال‌احمر به عضویت این خانواده بزرگ و افتخارآفرین در آورده‌اند. دختر کوچک آنها عضو هیئت کوهنوردی استان است و همراه با پدر و مادر خویش در سال 92 در مانوربزرگ زلزله نهاوند شرکت کرده است. گفت و گو با این خانواده امدادگر را بخوانید.

چه زمانی با هلال‌احمر آشنا شدید و با چه انگیزه‌ای گام در وادی فعالیت‌های هلال احمر گذاشتید؟
زندی‌راد: سال 83 زمانی  که دانشجو  بودم با عضویت در کانون دانشجویی و گذراندن دوره‌های عمومی امداد و کمک‌های اولیه، شرکت در برنامه‌های فرهنگی و... همکاری خود را با هلال‌احمر آغاز کردم.
یاری:  سال 71 همزمان با دوره دبیرستان عضو  جمعیت هلال‌احمر کانون دانش‌آموزی در مدارس شدم و سه سال دبیرستان جزء نفرات برتر مسابقات شدم و در اردوی کشوری شهر رامسر با آقای نوروزی از کارمندان هلال‌احمر استان آشنا شدم و با بهره‌گیری از تجربیات ایشان کار خود را به‌صورت جدی آغاز کردم و اکنون 21 سال از فعالیتم در هلال‌سرخ می‌گذرد.

تاکنون چه دوره‌هایی را گذرانده‌اید؟
زندی راد: دوره‌های عمومی امدادونجات، تخصصی نجات در جاده، تخصصی نجات در ارتفاع، تخصصی اقدامات پیش‌بیمارستانی را در سال‌های حضورم گذرانده‌ام.
یاری: مدرک بین‌المللی CBFA، دوره‌های مربیگری درجه 3 و 2، مربیگری نجات، مربیگری تربیت مربیان غیرامدادی، تخصصی نجات در جاده، تخصصی اسکان اضطراری، تخصصی پیش‌بیمارستانی، تخصصی پشتیبانی در عملیات امدادی، جهت‌یابی در کوهستان، پزشکی در ارتفاع و مهارت داوطلبی را گذرانده‌ام. همچنین در زمینه ایمنی و بهداشت مدرک بین‌المللی از شرکت QAL انگلیس با عنوان (HSE-ME) مدیریت سیستم ایمنی و بهداشت دارم.

علاقه شما برای خدمت و فعالیت بیشتر مربوط به چه حوزه‌ای است؟
زندی‌راد: خدمت در تمام حوزه‌های هلال‌احمر حس خوبی به آدم می‌دهد، اما حوزه امدادونجات به دلیل آنکه مستقیم با جان افراد در ارتباط هستیم، حسی متفاوت در انسان به‌وجود می‌آورد و من هم به این دلیل و دیگر اینکه همسرم به‌طور تخصصی در حوزه امداد فعالیت می‌کند دوست دارم در این حوزه فعالیت کنم.
یاری: با توجه به اینکه کشور ما جزء10کشور حادثه‌خیز دنیاست و جمعیت هلال‌احمر پیام‌آور امنیت و آرامش در حوادث، بنابراین تحقق این امر در ابتدا منوط به بالابردن کیفیت آموزش‌های امدادونجات و بعد تمرین و ممارست است. سعی کرده‌ام در حوزه امدادونجات در بخش آموزش به افراد بهترین اطلاعات را برای فراگیری بهتر و شناخت بیشتر منتقل کنم و در بخش خدمت‌رسانی در تمام حوادث و عملیات‌ها از تمام مهارت خویش برای نجات جان حادثه‌دیدگان استفاده کنم. همچنین داوطلب تخصصی مرکز بهداشت درمان شهرستان ملایر هستم و در زمینه امدادی با این مرکز همکاری می‌کنم.

نقطه عطف فعالیت‌های شما از کجا آغاز شد و چه چیز باعث شد با هلال‌احمر همکاری کنید؟
زندی‌راد: همانگونه که قبلا هم گفتم از سال 83 وارد هلال‌احمر شدم و در سال 84 که با همسرم آشنا و ازدواج کردم به طور جدی در کنار همسرم فعالیت می‌کنم، اما نقطه عطف فعالیت‌های بنده از سال 90 هنگامی که دخترم یک ساله شد، شروع شد و رنگ دیگری به خود گرفت. در حقیقت انگیزه فعالیت‌هایم دخترم بود که من  و همسرم در کنار هم بهتر فعالیت‌هایمان را ادامه داده و به هدف «هر خانوده ایرانی یک امدادگر» برسیم.
یاری: من از لحظه ورودم به جمعیت فعالیت خود را به‌صورت جدی آغاز کردم، اما نقطه عطف فعالیتم از زمانی شروع شد که دوره مربیگری امداد درجه3 را گذراندم و به‌عنوان مسئول تیم واکنش سریع انتخاب شدم، از همان لحظه احساس کردم که مسئولیتم سنگین‌تر شده و باید  جدی و محکم خدمت کنم.

چه چیز باعث شده بعد از گذشت چندسال همچنان در جمعیت برای خدمت بمانید؟
زندی‌راد: تنها چیزی که باعث ثبات کار هر انسانی می‌شود عشق و علاقه، کمک به همنوع و لذت کمک و اجر این کمک همه و همه تنها دلیل ماندن من در هلال مهربانی است.
یاری: تنها می‌توانم بگویم عشق و علاقه به مردم و لذت یاری‌رساندن به همنوعانم دلیل ماندنم در هلال‌سرخ است.
چه چیز باعث شد بعد از گذشت سال‌های بسیار در هلال‌احمر همچنان در حوزه امدادونجات فعالیت کنید؟
زندی‌راد و یاری: به دلیل اینکه عضو هیئت کوهنوردی استان هستیم و علاقه بسیاری به رشته کوهنوردی و امداد کوهستان داریم و مهارت خود را متمرکز به فعالیت در حوزه امدادونجات کرده‌ایم.

یک خاطره از سال‌های حضورتان در جمعیت بگویید.
زندی‌راد: خاطرات شیرین‌خدمت بسیار زیاد است و بهترین آنها زمانی است که در دوره‌های مختلف همراه دختر کوچکم نرگس برای یادگیری به‌عنوان شاگرد در خدمت همسر می‌نشینم. اما تلخ‌ترین خاطره من در طول خدمتم فوت همنوردم در روز پدر در کوه «جناب معطر» بود و دردناک‌تر از آن، عروج شهادت‌گونه استادم محمد عرفانیان بود که خانواده بزرگ هلال‌احمر استان را غمبار کرد.
یاری: در تمام دوران فعالیتم لحظه‌ای شیرین‌تر از آنکه یک انسان آسیب‌دیده را نجات داده‌ام و او را به آغوش گرم خانواده برگردانده‌ام، نداشته‌ام. اما تلخ‌ترین خاطره دوران خدمتم مربوط به روزی است که  از اداره با بنده تماس گرفتند و خبر مصدومیت فردی را در کوه دادند. وقتی به اداره آمدم، متوجه شدم فرد مصدوم یکی از دوستان نزدیکم آقای مرتضی معطر از گروه کوهنوردی کاوه است. وقتی به محل حادثه رسیدیم در بالای قله کوه «سرد کوه» بود با جسد دوستم روبه‌رو شدم که از بالای صخره پرت شده بود. آن روز، 13رجب، روز پدر بود. این خاطره تلخی اسنت که هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.

آیا تا به حال کسی از خانواده یا دوستان خود را برای عضویت در هلال‌احمر دعوت کرده‌اید؟
زندی‌راد و یاری: ما شعار زیبای «هر خانواده ایرانی یک امدادگر» را سرلوحه  فعالیت خود قرار داده‌ایم و در این راستا افراد زیادی را با جمعیت سرخ آشنا کرده‌ایم. تقریبا تمام دوستان و اقوام‌مان  به عضویت هلال‌احمر درآمده‌اند.

شما زوج امدادی چطور و چگونه با یکدیگر آشنا شدید و ازدواج کردید؟
زندی‌راد و یاری: آشنایی ما کاملا به‌صورت سنتی و از طریق خانواده‌ها صورت گرفت و بعد از آشنایی کامل و داشتن عقاید یکسان و شبیه به هم به‌خصوص در مورد بشردوستی تصمیم گرفتیم در سال 84 با یکدیگر ازدواج کنیم تا بتوانیم در تمام دوران زندگی به همنوعان خویش کمک کنیم.

آیا فعالیت‌های امدادی مانع زندگی مشترک شما نیست؟
زندی‌راد و یاری: خیر، بلکه فعالیت‌های امدادی باعث شده کنار هم با خیالی راحت و آسوده فعالیت خود را ادامه دهیم و در خدمت همنوعان خویش باشیم.

آیا در انجام امور بشردوستانه به یکدیگر کمک می‌کنید؟
زندی‌راد و یاری: بله، به یکدیگر کمک می‌کنیم. مکمل هم هستیم و در هر جایی که نیاز به تجربه یا بالابردن انگیزه داشته باشیم تنها کسی که می‌تواند به ما کمک کند خود ما هستیم و در کنار هم بودن بزرگترین کمک است به خصوص در برنامه‌ها و مانورهای مختلفی که شرکت می‌کنیم.
یاری: همسرم همواره یار همیشگی من بوده و من را در  یاری رساندن به مردم دلگرم کرده است و در روزهایی که در شیفت جاده  یا در عملیات امدادی سخت بودم ایشان ستون زندگیم بوده و در نبودم امور زندگی را تنهایی به دوش کشیده است.

سخن آخر...
زندی راد: رئیس محترم جمعیت هلال‌احمر! همسرم 21 سال از عمر خود را در سازمانی گذرانده که از شعارهای هفت‌گانه آن تسکین آلام‌بشری است. ایشان بارها و بارها برای استخدام شرکت کرده و در هر بار جز ناامیدی چیزی نصیب‌مان نشده، لذا تقاضای بنده نه به عنوان امدادگر جمعیت بلکه به عنوان یک زن که سالها در کنار همسرش بوده و هر بار از آزمون استخدامی ناامید برگشته ستونی بر دیوار شکست خورده همسر شده تا او جان دوباره بگیرد برای امتحان دیگر. در دنیا هر کسی کسب و پیشه انتخاب می‌کند تا از همان راه امرار معاش کند، صنعت و پیشه ما نجات جان مردم است و همسر من عمر خود را صرف این کار کرده. لطفا در حق این خانواده امدادی که سالها خدمت داوطلبانه داشتند عنایتی کرده و دل نرگس ما را از فردا و آینده  پدر گرم کنید.
یاری: امیدوارم چاره‌ای برای افرادی که بدون هیچ چشمداشتی در این سازمان بشردوستانه خدمت می‌کنند اندیشده شود تا انگیزه آنها برای ارائه خدمات بهتر، بیشتر شود.
نرگس کوچولو: آرزو دارم کار پدرم زودتر در هلال‌احمر درست شود.


نوع مطلب :
برچسب ها : نرگس، هلال احمر، استخدام، سمیرا، زندی راد، مصطفی، HSE-ME،
لینک های مرتبط : http://rcs.ir/?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=144&newsview=90709،
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:10 ب.ظ

It's awesome in support of me to have a web site, which is beneficial designed for my know-how. thanks admin
شنبه 25 شهریور 1396 07:51 ق.ظ
I was recommended this website by my cousin. I
am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.

You are wonderful! Thanks!
پنجشنبه 9 شهریور 1396 03:38 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
شنبه 4 شهریور 1396 04:33 ب.ظ
What's up it's me, I am also visiting this web page regularly, this
website is genuinely nice and the users are genuinely sharing nice thoughts.
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:44 ق.ظ
hey there and thank you for your info – I have certainly
picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but
slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with
Adwords. Well I'm adding this RSS to my e-mail and could
look out for much more of your respective interesting content.
Make sure you update this again soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 

الکسا